Джерело: unian.ua
Зимова депресія реальна, і є багато способів із нею боротися
У ніч із суботи на неділю (з 26 на 27 жовтня) в Україні перевели стрілки годинника на годину назад, через що світловий день ставатиме ще коротшим із наближенням зими. Через це люди, схильні до сезонної депресії, можуть відчути почуття паніки, страху і тривоги одночасно.
Зокрема, це стосується 63-річної Жермени Патакі, яка належить до людей, що страждають на сезонний афективний розлад (CAP), пише Associated Press. Для подолання нудьги жінка займається йогою, прогулянками і прийомом антидепресантів. Повідомляється, що медексперти визнають легшу форму SAD – субсиндромальний і літній різновид сезонної депресії.
Доктор Норман Розенталь, який 1984 року був науковим співробітником Національного інституту здоров’я, разом із групою тоді з’ясував, як спеціалізовані клітини в наших очах перетворюють синю частину світлового спектра на нейронні сигнали, що впливають на настрій і пильність.
Дослідниця Кетрін Роклейн з Піттсбурзького університету провела тестування людей із сезонним афективним розладом і без нього, щоб дізнатися, як їхні очі реагують на синє світло. Виявилося, що люди з SAD менш чутливі до синього світла, ніж інші, особливо в зимові місяці.
“Взимку, коли рівень освітленості падає, у поєднанні зі зниженою чутливістю це може бути занадто мало для здорового функціонування, що призводить до депресії”, – заявляє Роклейн. Доктор Пол Десан із Клініки зимових досліджень депресії Єльського університету заявляє, що якщо щоранку протягом 30 хвилин “піддавати пацієнтів впливу яскравого світла”, більшості з них стає значно краще навіть без ліків.
Для подібної терапії використовуються спеціальні пристрої, які випромінюють світло в 20 яскравіше, ніж звичайне світло в приміщенні. Дослідження демонструють, що для такого ефекту світло має бути інтенсивністю близько 10 тисяч люкс.
Крім того, крім світлотерапії, лікарі рекомендують приймати антидепресанти, а також дотримуватися регулярного режиму сну і прогулянок на вулиці навіть у похмурі дні. Йдеться і про те, що ефект від світлотерапії може легко послабитися, тому дослідник з Університету Вермонта Келлі Рохан пропонує інший вид терапії – когнітивно-поведінкової (КБТ), яка показала в дослідженнях більш тривалий ефект.
КБТ передбачає роботу з психотерапевтом у сфері виявлення і зміни “небажаних думок”. Замість того, щоб, наприклад, говорити “я ненавиджу зиму”, пропонується переформулювати фразу на “я віддаю перевагу літу перед зимою”. Люди, які страждають від SAD, також радять приймати контрастний душ.
Інші новини про депресію
Раніше УНІАН повідомляв, що експерти назвали 7 чаїв, які допоможуть позбутися депресії. Хоча завжди потрібно пам’ятати, що чай не є професійною медичною допомогою і ніколи її не замінить.
Крім того, є потужні властивості меліси, про які ви могли не знати, зокрема, щодо боротьби з депресією. “Нові клінічні дослідження показують, що добавки з лимонною м’ятою можуть полегшити депресію”, – зазначила дієтологиня Меггі Мун.