Користь куркуми: вчені розповіли про “чарівні” властивості спеції

Джерело: unian.ua

Куркума надає смаку і кольору каррі, рису і супам. Ця спеція стає дедалі популярнішою завдяки потенційній користі для здоров’я.

Видання Health Digest пише, що репутація куркуми як продукту для здоров’я багато в чому зумовлена її здатністю зменшувати запалення, що може сприятливо позначитися на здоров’ї мозку. Чарівний інгредієнт куркуми – куркумін, потужний поліфенол.

Згідно з оглядом, опублікованим 2023 року в журналі Integrative Medicine Research, куркумін допомагає блокувати певні білки в мозку, які спричиняють запалення, що може ушкоджувати клітини мозку та сприяти розвитку нейродегенеративних захворювань, таких як хвороба Альцгеймера, хвороба Паркінсона та розсіяний склероз.

Він також діє як антиоксидант, захищаючи мозок від шкідливих молекул, і допомагає регулювати роботу нейротрансмітерів, таких як серотонін і дофамін. В огляді 2010 року, опублікованому в Indian Journal of Pharmaceutical Sciences, йдеться про те, що куркума може навіть працювати разом з антидепресантами, покращуючи настрій завдяки підвищенню рівня ключових хімічних речовин у мозку.

Як куркума впливає на ваш мозок

Користь куркуміну для здоров’я мозку не обмежується боротьбою із запаленням і окислювальним стресом. В огляді, опублікованому 2023 року в журналі Integrative Medicine Research, також підкреслюється його роль у запобіганні утворенню амілоїдних бляшок – згустків білка, пов’язаних із втратою пам’яті та зниженням когнітивних здібностей.

Куркумін допомагає підтримувати життя клітин мозку, заспокоюючи гіперактивні процеси і сприяючи аутофагії – природному процесу очищення, що видаляє пошкоджені білки і відходи. Він навіть не дає шкідливим імунним клітинам перетинати гематоенцефалічний бар’єр, що в іншому разі може призвести до пошкодження мозку. Під час досліджень похідні куркуміну показали свою ефективність у лікуванні таких захворювань, як хвороба Альцгеймера, ALS, мігрень, хвороба Паркінсона і розсіяний склероз.

В огляді, опублікованому 2022 року в журналі Antioxidants, йдеться про те, що куркума може захистити гіпокамп – частину мозку, необхідну для пам’яті та емоцій. Крім того, куркума може покращувати метаболізм мозку, підвищувати когнітивні функції і навіть допомагати за таких симптомів депресії, як відсутність мотивації та задоволення.

Куди можна додати куркуму

Є одна проблема з куркумою – організм погано засвоює куркумін. Сам по собі куркумін швидко розщеплюється і виводиться з організму, але є способи підвищити його засвоюваність. Згідно з оглядом, опублікованим 2007 року в журналі Molecular Pharmaceutics, вживання куркуми в поєднанні з чорним перцем, який містить піперин, сповільнює розпад куркуміну. Вживання куркуми з жирами, наприклад, з корисними оліями або горіхами, також допоможе вашому організму краще її засвоїти.

Чи можна пити куркуму щодня

Простий спосіб додати куркуму до свого щоденного раціону – напої з цією спецією. Якщо у вас є свіжий корінь куркуми, то спробуйте приготувати чай. Для цього подрібніть дві столові ложки кореня куркуми і кип’ятіть його в чашці води протягом п’яти хвилин. Процідіть і насолоджуйтеся напоєм.

Раніше УНІАН писав, що лікує куркума.