Лимонна свіжість в спеку: рецепти старовинного лимонаду і новітнього квасу

Лимон або цитрина – прийшовши з Азії, став невід’ємною частиною культури стародавніх греків, а пізніше італійців, асоціюючись зі святом. Полюбили цей фрукт і в Німеччині — у творах Ґете зустрічаємо такі рядки: “Чи знаєте ви землю, де цвітуть лимони”? Нам же в немилосердну спеку більш цікаве інше, як приготувати з цитрини лимонад? Незважаючи на те, що сьогодні можна купити будь-які готові лимонади, соки, морси — власноруч приготовані завжди смакують краще. На відміну від компотів, лимонад зберігає всі корисні властивості фрукту. Занотовуйте два рецепти лимонних напоїв, які легко приготувати і вдома. Один із них — зі старовинної кулінарної книги, виданої у 1800-ті роки.

Важко уявити, але лимонаду вже кількадесят століть. Деякі дослідники припускають, що його походження сягає середньовічного Єгипту. У записках таджицько-перського поета й філософа Абу аль-Марвазі, який жив у XI столітті, згадується напій з води, цукру та соку цитрини.

Існує також весела версія, що улюблений напій міг з’явитися у Франції. За легендою, у XVII столітті при дворі французького короля Людовика – першого, слуга випадково переплутав бочки з вином і соком. Не маючи часу на виправлення помилки, він змішує воду з фруктовим соком. Напій припав до смаку аристократам і швидко став популярним серед знаті.

Попри те, незалежно від походження, немає причин відмовлятися від смачного натурального лимонаду. Спробуйте цей старовинний рецепт, взятий із кулінарної книги XIX століття. 


Класичний лимонад зі старовинної кулінарної книги 

Інгредієнти:

  • 5 великих соковитих лимонів
  • 1,5 склянки цукрового піску
  • 1,5 літри води

Спосіб приготування:

  1. Зніміть тоненько цедру 5 лимонів і розріжте навпіл.

  2. Перекладіть цедру лимонів у миску та засипте цукром і розітріть.

  3. Дайте настоятися приблизно годину, щоб цукор почав вбирати ефірні олії.

  4. Доведіть воду до кипіння, а потім залийте окропом цедру з цукром.

  5. Дайте суміші охолонути протягом 20 хвилин, а потім процідіть.

  6. Вичавіть сік із лимонів і процідіть його через сито.

  7. Змішайте сік із цукровою сумішшю і ретельно перемішайте.

  8. Перелийте лимонад у скляну тару і в холодильник на годину мінімум.

  9. Подавайте напій із кубиками льоду. Можна з листочком свіжої м’яти.


Одним з найулюбленіших літніх напоїв серед слов’ян, особливо українців, є холодний, освіжаючий квас. Цей безалкогольний напій, відомий ще з часів Київської Русі, має чудові властивості тамувати спрагу завдяки своїй різкості та легкій солодкості. Квас виготовляється за методами “живого” бродіння, що не лише покращує травлення та вбиває шкідливі бактерії, але й сприяє обміну речовин. Крім того, він позитивно впливає на функції центральної нервової та серцево-судинної систем. Ми ж пропонуємо лимонний квас. 

Лимонний квас

Інгредієнти:

  • вода — 3 л
  • родзинки — 30 г
  • цукор — 400 г
  • лимони — 4 шт
  • дріжджі пресовані, сухі — 15 г

Спосіб приготування:

  1. У каструлю з водою додайте цукор, доведіть до кипіння і варіть 2-3 хвилини. Зніміть з вогню та охолодіть сироп до кімнатної температури.

  2. Лимони обдать кип’ятком, обсушіть і зніміть з них цедру, не зачіпаючи білу частину. Розріжте лимони навпіл і вичавіть сік — отримаєте приблизно 1 склянку соку.

  3. Пресовані дріжджі розітріть з 1 чайною ложкою цукру і додайте 2 столові ложки теплої води. Залиште при кімнатній температурі на 10-15 хвилин, поки утвориться пінна шапка.

  4. В ледь теплий сироп додайте цедру, лимонний сік і розчинені дріжджі. Добре перемішайте та залиште на 4-5 годин. На поверхні мають з’явитися маленькі шиплячі бульбашки.

  5. Процідіть квас через марлю або сито, розлийте по ємностях, у кожну додайте однакову кількість родзинок. Щільно закрийте кришками та поставте в холодильник для дозрівання на 2-3 дні. Перевіряйте інколи. 

  6. Коли квас буде готовий, родзинки піднімаються на поверхню. 

Раніше ми писали, як приготувати стародавній перський лимонад і його варіація з полуницею та імбиром, занотуйте собі і цей вишуканий рецепт.  



Джерело: krivbass.city