Листопад принесе Україні мінливу погоду з помірними опадами та низькими температурами.
Цей місяць вважається перехідним від осені до зими, коли стійке зниження середньодобової температури до +5 °С знаменує початок передзим’я. Зазвичай це настає на початку листопада, а на північному сході та в Карпатах — ще наприкінці жовтня. У цей період активізується циклонічна діяльність, що спричиняє часті коливання погодних умов. Дощі чергуються з мрякою погодою, а іноді навіть із градом та грозами, які стали помітними в останні десятиліття. Похмурі дні й тумани стають характерною рисою місяця. Але цьогорічно осінь забарилася.
На початку листопада очікується активний розвиток циклонів над Скандинавією та країнами Балтії. На цей момент над Гренландією та Арктикою вже накопичилось достатньо морозного повітря, яке під впливом циклонів почне проникати на південь. Теплі води Балтійського та Норвезького морів живитимуть циклони вологою, а морозне арктичне повітря створить різкий температурний контраст, що сприятиме швидкому руху циклонів на схід. Це забезпечить Україні примхливу погоду з дощами, мокрим снігом і сильними поривами вітру.
Середина листопада обіцяє тимчасове затишшя завдяки підвищенню атмосферного тиску, коли температура повітря сягатиме кліматичної норми. Втім, у третій декаді прогнозується подальше зниження температур, місцями вдень нижче 0 °С, та відновлення циклонічної діяльності, що призведе до опадів у вигляді дощу та мокрого снігу по всій Україні, про це в своєму метеоблозі кандидат географічних наук, метеоролог Ігор Кібальчич.
На карті показано мультимодельний прогноз, який відображає аномалії температури повітря в Європі на листопад 2024 року. Цей прогноз базується на комплексному підході, враховуючи розрахунки різних прогностичних центрів світу.
Таким чином, за рахунок очікуваної холодної першої декади місяця, середньомісячна температура листопада з високою долею ймовірності опиниться в межах норми, в окремих регіонах навіть нижче за норму на 1 – 1,5 °С та становитиме 0…+5 °С, в Одеській області та Криму +6…+7 °С. Крім того, під впливом циклонів на початку місяця переважатиме досить вітряна погода. В окремі дні пориви північно-західного вітру можуть досягати 20 – 25 м/с. Опади спостерігатимуться протягом усього місяця, а їхня кількість безпосередньо залежатиме від траєкторії зміщення циклонів та атмосферних фронтів. Чисельні розрахунки показують, що загальна їх кількість за місяць очікується в межах 35 – 80 мм, у Карпатах місцями близько 100 мм, що в близько до норми (80 – 120%), зазначає синоптик. Стосовно снігового покриву, то він може формуватися плямисто і на короткий період часу, втім, далеко не по всій Україні. Хоча у високогірній частині Карпат снігонакопичення розпочнеться з початку місяця та проходитиме доволі впевненими темпами. У центральних та південних областях сніг малоймовірний. Натомість, тут можуть спостерігатися окремі грози при розвитку південних процесів та надходження вологого і нестійкого повітря з Чорного моря.
Раніше ми писали, як правильно підготувати яблуні до холодів, щоб забезпечити їм надійний захист.
Джерело: krivbass.city