Можна дожити до 110 років: експерт назвала 9 спільних рис супердовгожителів

Джерело: unian.ua

Експертка з довголіття Джиммі Ліндберг вивчила тисячі супердовгожителів як наукова консультантка Longeviquest, організації, яка перевіряє вік найстаріших людей у світі. У коментарі Business Incider вона розповіла, що супердовгожителі, які дожили до 110 років і більше, мають кілька спільних особливостей.

Так, за її словами, з довголіттям пов’язані такі не залежні від нас фактори, як родичі-довгожителі, народження в зимові місяці та жіноча стать (95 % супердовгожителів – жінки). Жити в теплому місці теж корисно. Але спосіб життя і характер також значною мірою сприяє довгому і здоровому життю, сказала Лінберг, назвавши основні особливості характеру супердовгожителів.

Бути стійким

За словами Ліндберг, стійкість і здатність переносити важкі часи – один із ключових чинників, що визначають тривалість життя людей старшого віку.

У дослідженні 2023 року, проведеному вченими Мадридського університету Комплутенсе, присвяченому рисам характеру, притаманним столітнім людям, ідеться про те, що вони часто шукають у житті позитивні сторони й продовжують жити, незважаючи на негаразди.

Бути духовним

Духовність, тобто віра в щось більше, ніж ми самі, а не дотримання певної релігії, також дуже характерна для людей, які досягли столітнього віку, яких вивчала Ліндберг.

Згідно з дослідженням, проведеним 2016 року групою фахівців Гарвардської школи громадської охорони здоров’я, жінки, які відвідували релігійні служби частіше ніж один раз на тиждень, на 33% рідше помирали від будь-яких причин, можливо, тому, що це забезпечувало соціальну підтримку і підвищувало їхній оптимізм.

Підтримувати здорову вагу

“Насправді не було жодного суперстарожила, який страждав би на ожиріння”, – каже Ліндберг. “Вони, як правило, зберігають відносно здорову вагу протягом усього свого життя”.

Ожиріння пов’язане з підвищеним ризиком розвитку таких захворювань, як хвороби серця, рак, діабет, хвороби нирок і печінки – всі вони підвищують ризик ранньої смерті.

Дослідження 2022 року, опубліковане в журналі JAMA Network Open на 29 621 людині, засвідчило, що люди з індексом маси тіла більше ніж 30, який вважається “ожирінням”, жили в середньому до 77,7 року, а люди з “нормальним” або “надлишковим” індексом маси тіла (18,5-29,9) жили майже на п’ять років довше, приблизно до 82 років.

Вживати заходів щодо профілактики хронічних захворювань

Хронічні захворювання, такі як хвороби серця, рак, хвороба Альцгеймера і діабет, є основними причинами смерті та інвалідності. Розвиток хронічних захворювань частково не залежить від нас через цілу низку чинників – від генів до довкілля, але є певні кроки, які ми можемо зробити, щоб знизити ризик.

До них належать відмова від паління, дієта з високим вмістом фруктів і овочів та низьким вмістом натрію і насичених жирів, фізична активність і скорочення кількості вживаного алкоголю.

Мати сильну соціальну мережу

Численні дослідження виявили зв’язок між підтриманням міцних соціальних відносин і тривалістю життя.

За словами професорки Роуз Енн Кенні, геронтологині з Трініті-коледжу в Дубліні, хороші стосунки так само важливі для довголіття, як правильне харчування і фізичні вправи.

Раніше італійський учений назвав секрет довголіття, який може дозволити прожити до 120 років. Так, він рекомендує середземноморську дієту, а також вживати їжу в певний час із 12-годинним інтервалом.