П’ятниця 13-те: легенди та забобони цього дня

П'ятниця 13-те - фото з відкритих джерел

П’ятниця 13-го — тринадцяте число місяця, яке припадає на п’ятницю, вважається у багатьох культурах нещасливим днем і є одним з найпоширеніших забобонів. Наукова назва фобії щодо цього забобону — параскаведекатріафобія (від грец. παρασκευή — «п’ятниця», δεκατρείς — «тринадцять» і φοβία — «фобія»).

Журналісти krivbass.city підготували для вас добірку цікавих фактів про цю дату в календарі.

П’ятниця 13-го: історія дня, який став нещасливим

Багато хто вважає, що п’ятниця 13-го має дуже зловісну силу, але водночас мало хто задумується, звідки саме взялося таке твердження. Існує легенда, що все почалося 13 жовтня 1307 року, у п’ятницю. Цього дня заарештували тамплієрів, які були несправедливо звинувачені у єресі, ідолопоклонстві та содомії королем Франції Філіпом IV.

Однак вони були невинні. Всіх тамплієрів посадили до в’язниці лише через те, що король заборгував їм велику кількість грошей та хотів позбутися раз і назавжди. А ще існує думка, що останній великий магістр ордена тамплієрів Жак де Молай, якого спалили на багатті, перед смертю наклав на короля Філіпа IV та папу Климента прокляття. Рівно через рік вони обоє померли за таємничих обставин.

Тоді люди ще не вірили в п’ятницю 13-го, а сучасні заборони та прикмети з’явилися лише в XX столітті. Прості люди почали згадувати події, які трапилися в далекому XIV столітті, та проявляти в будь-яку п’ятницю 13-го особливу обережність. Нині існують свої особливі традиції для цього дня в різних країнах світу: Польщі, Фінляндії, Німеччині, Чехії, Словаччині, Болгарії, Ісландії, Естонії, Данії тощо.

А в інших країнах, наприклад у Румунії та Греції, невдалим вважається не п’ятниця, а вівторок 13-го. В Італії ще одним нещасливим днем є п’ятниця 17-го.

Ще одна легенда про те, що означає п’ятниця 13-го, пов’язана з християнством, в якому це число вважається нещасливим. Дослідники вважають, що під час Таємної вечері Іуда сидів за столом саме під 13-м номером. Відомо, що після страти Ісуса Христа цей апостол повісився.

Що не можна робити у п’ятницю 13-го

Свідомо чи підсвідомо люди уникають робити цього дня різні речі, які, на їхню думку, можуть принести невдачу:

  • не проходити під драбинками чи жердинами – а якщо цього уникнути не вдасться, то схрещують пальці;
  • краще уникати чорних котів, адже з давніх-давен вважалося, що вони несуть погані вісті, але, якщо кішка все ж перебігла вам дорогу, рекомендується схрестити пальці та плюнути через ліве плече;
  • не вставати з ліжка лівою ногою;
  • акуратно поводитися, якщо в руці дзеркало, адже якщо воно у п’ятницю, 13-го, розіб’ється, значить 7 років будуть людину супроводжувати нещастя;
  • не озиратися – в багатьох культурах це вважається поганим знаком;
  • краще уникати нових справ, особливо тих, які стосуються великої суми грошей.

П’ятниця 13-го: прикмети

  • Не можна стригти нігті – побутує думка, що в цьому випадку можна скоротити собі тривалість життя;
  • Вважається, що будь-які слова та думки у п’ятницю 13-го мають особливу силу та можуть миттєво реалізуватися;
  • В різні століття п’ятниця 13-го вважалася сприятливим днем для ворожіння – цього дня навколо вирує сильна енергетика;
  • Не варто розповідати свій сон в ніч проти п’ятниці 13-го – кажуть, що тоді ви позбавите себе частини життєвих сил;
  • Рослина, яку висадити у п’ятницю 13-го, буде погано рости.

Цікаві факти про п’ятницю 13-го

Особливу назву отримав страх п’ятниці 13-го – парасківідекатріафобія;

Багато лікарень вирішує не створювати палати під номером 13;

Американські авіакомпанії відмовилися від місця №13;

В готелях також часто не можна знайти номер 13;

Часто хмарочоси не мають 13 поверху, а після 12 відразу йде 14;

У п’ятницю 13-го народився Фідель Кастро, а також актриси-близнючки Сері-Кейт та Ешлі Олсен;

2015 року був рекорд за кількістю п’ятниць 13-го – в лютому, березні та листопаді. У 2024 році таких днів всього лише 4 на рік.

Раніше ми писали:“Укрпошта” створила марку на честь бою-реваншу між Олександром Усиком з Тайсоном Фʼюрі. Марку випустили напередодні довгоочікуваного поєдинку Усика з Тайсоном Ф’юрі за титул чемпіона світу за версіями WBC, WBA, WBO та IBO. Бій-реванш відбудеться 21 грудня.

Джерело: krivbass.city