Дивовижна робота мозку.
Щодня ми так чи інакше звертаємося до дзеркала, але навряд чи хтось проводить перед ним 10 хвилин, не відриваючи погляду. Але, як виявилося, якщо зробити це, може статися щось вкрай дивне, інформує Ukr.Media.
Психологи з Урбінського університету провели експеримент: випробовувані в напівтемній кімнаті повинні були дивитися на своє обличчя в дзеркалі протягом 10 хвилин, не відриваючись. Ефект виявився приголомшливим. Учасники розповіли, що через якийсь час їхні обличчя ставали чужими й навіть спотворювалися.
Наприклад, випробовувані спостерігали у відображеннях живих або вже померлих батьків, дітей, старих і портрети далеких предків. Більш того, комусь ввижалися морди тварин, а також фігури фантастичних істот. Вивчивши реакції піддослідних, вчені дали назву цьому феномену "ілюзія чужого обличчя".
Незабаром експерти з'ясували, що ця ілюзія працює не тільки з дзеркалами. Ті самі вчені посадили випробовуваних парами і домовилися, що ті дивитимуться одне на одного, не відриваючись. Виявилося, що навіть за такого розкладу обличчя опонента починає змінюватися. Випробовувані розповідали, що бачили, як обличчя їхніх напарників перетворюються на обличчя монстрів або обличчя їхніх друзів.
На думку фахівців, "ілюзію чужого обличчя" можна пояснити феноменом Трокслера та нейронною адаптацією. Феномен Трокслера характеризується тим, що коли ми довго на щось дивимося, воно різко зникає з нашого поля зору. Мозок міркує так — об'єкт нерухомий, а отже, неважливий. Унаслідок цього мозок починає "вирізати" цей об'єкт. Нейронна адаптація, своєю чергою, працює так: коли ви тривалий час отримуєте одну й ту саму інформацію, мозок перестає її сприймати, щоб не перевантажуватися. Це також відповідь на запитання, чому протягом дня ми перестаємо відчувати свої парфуми. У сукупності два ці ефекти й провокують "ілюзію чужого обличчя" — жодної магії, лише дивовижна робота мозку.
Джерело: ukr.media