Про донорство крові існує багато міфів, які породжують страхи, навіть попри доступну інформацію. Власне, як і все що пов’язане, так чи інакше з медициною, чи якимись маніпуляціями — людей лякає. Розглянемо найпоширеніші з них та розвіємо неправильні уявлення.
Страх перед донорством
Багато людей бояться здавати кров, думаючи, що обов’язково знепритомніють. Насправді це трапляється рідко і найчастіше з тими, хто здає кров вперше. Якщо після здачі крові відчули запаморочення, не панікуйте – це тимчасово. Вам нададуть необхідну допомогу, і вже наступного разу організм адаптується. Хтось щеплень боїться, хтось кров здавати, як пояснює комунікаційниця платформи ДонорUA, Ірина Божко, і ділиться власним прикладом:
“Коли вперше я здавала кров, у мене впав тиск, трошки потемніло в очах і запаморочилося. Тож, я 10 хвилин посиділа, мені надали всю допомогу, яку тільки можна: виміряли тиск, дали водичку, нашатир, холод приклали куди треба. І це дуже швидко проходить. Я розумію, що це сильно надихає, але це буває, коли у людей це стається вперше. Потім вони здають кров і все: організм уже якби запам’ятав цей прикол”.
Ризик зараження
Деякі люди бояться здавати кров через можливість зараження інфекціями. Така небезпека існувала в радянські часи, але зараз усі системи одноразові та стерильні. Інструменти розпаковуються безпосередньо перед донором, що робить процес абсолютно безпечним.
“Заразитися під час до нації неможливо хіба що, якщо на вас хтось накашляє в черзі, ось тоді так. Але не треба приходити на донацію, якщо ви кашляєте, ось і все”, – зазначає Ірина Божко.
Донорство після перенесених хвороб
Люди, які перенесли гепатит А, можуть бути донорами, оскільки ця інфекція не передається через кров. Проте інколи донорів із гепатитом А не приймають через застарілі погляди персоналу. В таких випадках важливо знати свої права та апелювати до законодавства, де про це нічого не сказано. Це таке ж інфекційне захворювання, як будь-яке інше — одужали, відновилися, все нормально, можна йти здавати кров.
Здача крові при короткозорості
У минулому люди з міопією понад шість діоптрій не могли бути донорами через ризик відшарування сітківки. Проте жодне дослідження не підтвердило цього ризику, і сучасні протоколи не містять обмежень для людей з короткозорістю.
Донорство та ЛГБТК+
Тема донорства серед ЛГБТК-спільноти порушується рідко, і багато хто боїться дискримінації. У деяких країнах існують обмеження для чоловіків, які мають секс із чоловіками, через статистику поширення ВІЛ-інфекції у 20 столітті. Сьогодні така статистика змінюється, і в багатьох країнах ЛГБТК-спільнота свідоміше ставиться до свого здоров’я.
“Тут уже все залежить, вибачте, від ступеня невігластва людини. Хтось може думати, що якщо мені переллють кров гея, то я стану геєм — це так не працює. В деяких країнах дійсно існують заборони тимчасові або абсолютні для чоловіків які мають секс з чоловіками – це гомосексуальні і бісексуальні чоловіки. Це так, бо що дійсно в 20-му столітті спостерігалась негативна статистика серед таких чоловіків щодо поширення ВІЛ-інфекції. Зараз такої статистики немає, навпаки, в деяких країнах ЛГБТК+ спільнота більш свідомо ставиться до свого сексуального здоров’я, і відсоток захворювань які передаються статевим шляхом нижчий”, пояснює пані Ірина.Раніше ми писали, що на Дніпропетровщині 78-річний чоловік встановив Національний рекорд з донорства. Не варто боятися міфів і стереотипів – краще ознайомитися з актуальною інформацією та бути впевненим у своїй безпеці. Якщо маєте питання або сумніви, зверніться до медичних фахівців, які нададуть усю необхідну підтримку. Більше деталей про міфи дивіться в ексклюзивному інтервʼю Ірини Божко для krivbass.city.
Джерело: krivbass.city