Джерело: unian.ua
Зазначається, що деякі дослідження впливу кави на здоров’я давали спірні результати.
Кофеїн – найпопулярніший психоактивний препарат у світі. Люди п’ють каву вже багато століть, але її вплив на здоров’я людини десятиліттями був неоднозначним.
“Традиційно каву вважали шкідливою”, – цитує Марка Гюнтера, професора епідеміології раку в Імперському коледжі Лондона і колишнього главу секції харчування і метаболізму Міжнародного агентства з вивчення раку (IARC) видання ВВС. “Дослідження 1980-90-х років показали, що у людей, які п’ють каву, був підвищений ризик серцево-судинних захворювань, але відтоді ситуація змінилася”.
Каву пов’язують із підвищеним ризиком розвитку раку, оскільки в ній міститься канцероген акриламід. Однак у 2016 році МАІР дійшла висновку, що кава не є канцерогеном, якщо тільки її не пити гарячіше 65C. В огляді, опублікованому 2023 року, дослідники стверджують, що, хоча кава є одним з основних джерел акриламіду, але поки що не існує переконливих доказів її зв’язку з ризиком розвитку раку.
Для чого корисно пити каву
Вчені з’ясували, що кава може чинити захисну дію. Деякі дослідження засвідчили зв’язок між вживанням кави і зниженням ризику розвитку деяких видів раку у пацієнтів.
У 2017 році Гюнтер опублікував результати дослідження, в якому вивчали звички вживання кави півмільйона людей по всій Європі протягом 16 років. Ті, хто пив більше кави, мали нижчий ризик смерті від серцево-судинних захворювань, інсульту та раку.
За словами вченого, результати обсерваційних досліджень показують, що люди, які випивають до чотирьох чашок кави на день, страждають на меншу кількість захворювань, порівняно з тими, хто не п’є кави.
При цьому неважливо, яку каву ви п’єте – без кофеїну чи з кофеїном. У каві без кофеїну міститься така ж кількість антиоксидантів, як і в звичайній каві, показало дослідження.
Чому не можна пити каву під час вагітності
В одному з оглядів досліджень було виявлено зв’язок між вживанням кави до і під час вагітності та викиднем. Але вчені кажуть, що, оскільки вони вивчали популяційні дослідження, можуть бути й інші пояснення виявленого зв’язку.
Естер Маєрс, дієтологиня та керівниця компанії EF Myers Consulting, вивчила 380 досліджень і дійшла висновку, що три чашки кави для вагітних жінок не повинні призводити до будь-яких негативних наслідків.
Однак Агентство з харчових стандартів радить вагітним і жінкам, які годують груддю, не вживати більше однієї-двох чашок кави на день. Огляд попередніх досліджень засвідчив, що вагітним жінкам слід повністю відмовитися від кави, щоб знизити ризик викидня, низької ваги та мертвонародження.
Чи можна отримати залежність від кави
Для тих, хто регулярно п’є каву для підвищення концентрації уваги, є погані новини.
“У міру того як організм звикає до щоденного надходження кофеїну, відбуваються фізіологічні зміни, які пристосовують організм до життя з кофеїном і підтримання нормального функціонування”, – каже Роджерс. “Споживання кави не приносить жодної користі для нашої здатності ефективно працювати, тому що ми стаємо толерантними до цього ефекту, але якщо ви продовжуєте її вживати, то гірше вам, найімовірніше, не буде”.
За його словами, єдині люди, які можуть використовувати кофеїн у своїх інтересах, – це ті, хто не вживає його регулярно.
“Ризик звикання до кофеїну невеликий – якщо позбавити людину кофеїну, вона почуватиметься не дуже добре, але не відчуватиме сильного потягу до нього”, – каже він.
За його словами, єдине, про що слід пам’ятати любителям кави, – це синдром відміни.
“Будь-хто, хто випиває кілька чашок кави на день, залежний від кофеїну. Якщо ви позбавите їх кави, вони відчуватимуть втому і, можливо, головний біль”, – каже Роджерс.
За його словами, ці симптоми залежать від кількості випитої кави, але зазвичай вони тривають від трьох днів до тижня.
Яка кава найшкідливіша
У дослідженні за 2018 рік учені виявили, що зв’язок між кавою і тривалістю життя був сильнішим для меленої кави, ніж для розчинної або декафу. У статті йдеться, що розбіжність може бути пов’язана з тим, що розчинна кава містить меншу кількість біоактивних сполук, включно з поліфенолами, які відомі своїми протизапальними властивостями.
Дослідження 2021 року показало, що всі види кави пов’язані зі зниженим ризиком хронічних захворювань печінки. Однак в іншому дослідженні 2022 року вчені виявили, що, хоча всі види кави були пов’язані з нижчим рівнем серцево-судинних захворювань і смерті, найсильніше зниження ризику смерті від усіх причин спостерігалося в разі вживання двох-трьох чашок кави без кофеїну на день.
Раніше УНІАН писав, що робить кава з організмом.