Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років, а також масових штучних голодів 1921–1923 та 1946–1947 років. У 2024 році ця скорботна дата припадає на 23 листопада. У 2006 році Україна офіційно визнала Голодомор геноцидом свого народу. Адже внаслідок штучних голодів загинули мільйони невинних людей. Цьогоріч мільйони людей шануватимуть 91-ші роковини трагедії.
Цьогоріч українці втретє відзначатимуть День пам’яті жертв голодоморів у трагічних умовах повномасштабної війни. Події сьогодення нагадують нам про важливість пам’ятати історію. Пам’ять про мільйони загиблих є не лише шаною до минулого, але й закликом до світової спільноти діяти проти злочинів проти людства. Жертви мають бути гідно вшановані, а ті, хто здійснює злочини, – засуджені.
Довідково: Голодомор – геноцид проти Українського народу, результат спеціально організованого комуністичним керівництвом штучного голоду в 1932–1933 роках. Він став інструментом закріплення влади сталінського режиму, ліквідації верстви українських селян-господарів і перетворення їх у безправних колгоспників, а отже – викорінення в Україні соціальних основ незалежництва.
Передували голодомору насильницька колективізація сільських господарств, “розкуркулення” селян, хлібозаготівельна кампанія, масовий терор на селі. Українські селяни стали наступними жертвами тоталітарних репресій української інтелігенції та духівництва.
Голодомор спричинив загибель мільйонів українців на території України та Кубані, перервав зв’язок поколінь. Найвразливішою категорією жертв Голодомору стали діти. Згідно з дослідженнями українських демографів, у той час померли понад 1,5 млн хлопчиків і дівчаток віком до 10 років.
Фактично, у ХХ сторіччі українці пережили три голодомори: 1921-1923, 1932-1933 і голод 1946-1947 років. Особливо сумне місце займає Голодомор 1932-1933 років. За різними даними, у 1932-1933 роках від голоду загинуло від 4,5 до 10 млн людей.
Колоски пшениці та свічка — фото з відкритих джерел
Вшанування пам’яті: як долучитися криворіжцям?
23 листопада о 16:00 Україна проведе загальнонаціональну хвилину мовчання. Це момент, коли вся країна об’єднується, схиляючи голови в скорботі за невинно убієнними українцями. Кожен може приєднатися до Всеукраїнської акції «Запали свічку пам’яті», засвітивши у своєму вікні свічку або лампадку. Це символ єднання та пам’яті, що не згасає.
Чому це важливо?
Голодомори – це не лише трагедія минулого. Вони є болючим нагадуванням про те, до чого можуть призводити геноцид і злочини проти людства. Пам’ять про ці події допомагає зберігати національну ідентичність, шанувати жертв і вчити нові покоління бути пильними до загроз. Закликаємо кожного вшанувати пам’ять жертв Голодомору, запалити свічку і долучитися до акції, яка об’єднує мільйони сердець по всьому світу.
Раніше ми писали: Іван Франко: письменник із цікавими захопленнями – чим полюбляв займатись відомий митець.
Джерело: krivbass.city