Додому на щиті: як віддавати шану загиблим захисникам і захисницям

Коли повз вас проїжджає кортеж із полеглими воїнами — міста на колінах зустрічають своїх героїв. Проте, не всі українці знають, як правильно поводитися в такі моменти, оскільки цивільних цьому не вчать. Через незнання та хвилювання люди часто губляться, хоча й прагнуть виявити свою пошану.

Розповідаємо як вшанувати тих, хто віддав своє життя за нашу свободу:

1. Зупиніться та віддайте шану: побачивши кортеж із полеглими, зупиніться. Стояти на місці є знаком поваги та скорботи. Зазвичай у такі моменти люди мовчки спостерігають за процесією. Якщо ви носите головний убір — зніміть його.

2. Встаньте на коліна: якщо це можливо, опустіться на коліна, коли кортеж проїжджає. Це символ глибокої поваги та вдячності за жертву полеглих. Зберігайте тишу, коли кортеж проїжджає повз.

3. Покладіть руку на серце: можете тримати руку на серці або скласти руки в молитві чи скорботному жесті.

Якщо ви в машині:

1. Пропустіть траурний кортеж;

2. Зупиніться, вийдіть з машини та схиліть голову або станьте навколішки;

3. Можна прикласти руку до серця.

Як говорила Ірина «Чека» Цибух, “хвилина мовчання — це ритуалізована жалоба, фізична дія в певному місці з визначеними правилами. А вона допомагає проживати індивідуальну та групову травму”.

Медійниця та парамедикиня добровольчого батальйону «Госпітальєри» загинула 29 травня під час ротації на Харківському напрямку. Сама Ірина врятувала сотні життів та віддала своє. Памʼятайте про те, чого вартує наша свобода, та вшановуйте тих, хто її виборює.
Вшанування памʼяті полеглих військових під час траурних кортежів це:

– обов’язок кожного громадянина та громадянки, адже так ми віддаємо шану тим, хто віддав життя захищаючи нас;

– прояв підтримки рідних полеглих воїнів, адже ми показуємо, що нам не байдуже;

– можливість продемонструвати військовим, що ми цінуємо їх, поважаємо, теж болісно переживаємо втрати.

Як розпізнати кортеж «На щиті»?

Це завжди колона з декількох автомобілів. Перше авто буде з маячками синього або помаранчевого кольору. Кортеж супроводжується звуками сигналу про рух. Замикати колону може автомобіль з зеленим проблисковим маячком. На машині, яка везе полеглого героя або героїню, завжди є наліпка ритуальної служби. Часто можна бачити велику назву «На щиті». І звісно — майорять прапори України.

Як поводитися в загальнонаціональну хвилину мовчання?

Згідно з указом №143/2022 хвилина мовчання проводиться щодня о 9:00. Головне — зупинитися, що б ви не робили, куди б не прямували, якщо це дозволяє ваша безпека.

“Це лише хвилина вашого часу, але ціла вічність для рідних загиблих. Це великий прояв поваги, який не забирає багато зусиль”, Наталка, спеціалістка Патронатної служби Азову, відділу роботи з полеглими та їхніми родинами.

Що я можу зробити, щоб вшанувати пам’ять загиблих героїв та героїнь?

1. Правильно реагувати на траурні кортежі та розповідати іншим, як слід діяти.

2. Впровадити у себе на роботі, навчанні, сімʼї щоденну хвилину мовчання о 9:00.

3. Памʼятати та розповідати про героїв / героїнь та їхні історії у своїх соцмережах.

«Потрібна стратегія пам’яті… Пам’ять формує суспільство… Це ми робимо не для себе, а для майбутніх поколінь. Пам’ятування ми робимо не для загиблих людей, бо вони уже загинули. А робимо для тих, хто далі буде про це знати. Ми знаємо про це найкраще, бо ми є учасниками цих подій. Але потім буде купа людей, які вже не будуть пам’ятати це так, як ми», — Ірина Цибух.

Шануйте полеглих, зберігайте памʼять та будьте прикладом для інших — зупиняйтеся та хоча б на хвилину схиліть голову для тих, хто віддав своє життя за свободу країни. Покажіть, що їхня жертва має велике значення для всіх нас. Раніше ми писали, що в ТЦК розповіли – як отримати відстрочку від мобілізації і хто має на це право.



Джерело: krivbass.city