Посів моркви під зиму має ряд значних переваг, і одна з найбільших — можливість отримати ранній врожай вітамінного овочу. Додатково, осінній посів допомагає зменшити конкуренцію з бур’янами та оптимізує використання весняних ресурсів.
Коли треба сіяти моркву під зиму, як правильно це робити та який сорт обрати, розповідаємо далі в матеріалі.
Коли сіяти моркву під зиму 2024 року
Не можна проводити осінній посів моркви занадто рано, коли на вулиці ще достатньо тепло та сонячно. Адже рослина може прорости ще до зими й загинути.
Найкраще сіяти зимову моркву, коли температура повітря довгий період тримається на рівні приблизно +5°C, а вночі бувають незначні заморозки. Ґрунт має промерзнути на 5-8 см.
Попередні прогнози синоптиків говорять про те, що вересень-жовтень 2024 року будуть достатньо теплими. Тому посів моркви краще перенести на кінець жовтня або початок листопада.
Як підготувати грядки до посадки моркви
Ґрунт повинен мати такі характеристики:
- мати рівень кислотності (pH) 6-7 (вирівняти кислотність допоможуть доломітове вапно, деревна зола тощо);
- бути пухким (варто перекопати землю, додавання роздрібненої соломи, піску та торфу може допомогти розпушити ґрунт і зберегти вологу);
- бути родючим (на 1 кв. м беремо приблизно 3 кг гною, 25 г суперфосфату та 10 г калійного добрива);
- добре дренованим.
Також бажано, щоб грядка перебувала на невеликому підвищенні. Завдяки цьому навесні земля швидше прогріється і насіння пробудиться.
Підготуйте грядку для моркви заздалегідь, до настання холодів. Зробіть борозенки завглибшки 3 см, ущільніть їх дно. Міжряддя має бути шириною не менше 30 см.
Окремо підготуйте в мішках суху землю для закладення борозенок і органічне добриво — перегній, компост або їх суміш із торфом із розрахунку 4-5 відер на 1 м².
Важливо: не можна садити моркву на одному і тому ж місці два роки поспіль — слід витримати паузу в 4 роки, а після внесення в ґрунт свіжого гною — тільки через два.
Як правильно садити моркву під зиму
Якщо випав сніг, слід сіяти моркву наступним чином:
- розчистіть грядки;
- посійте сухе насіння в борозенки;
- закрийте сухою землею;
- замульчуйте шаром заготовленої органіки завтовшки 3-4 см;
- ущільніть, щоб мульчу не роздуло вітром;
- закидайте грядку снігом.
Якщо сніг до моменту посіву насіння ще не випав накрийте грядку по мульчі ялиновим або сосновим гіллям, але після першого ж снігопаду накидайте зверху невеликий замет.
Навесні, коли сніг почне танути, зніміть гілля, а якщо снігу випало забагато, то і частину снігу, щоб він швидше розтанув. Коли сніг зійде, встановіть на грядці металеві дуги та натягніть на них поліетилен або нетканий матеріал — цей захід прискорить появу сходів.
Коли рослини підростуть до 3-4 см, варто їх прорідити, залишивши на відстані 2-3 см одна від одної. Поливати озиму моркву варто 1-2 рази на тиждень у засушливу погоду.
Які сорти моркви можна сіяти під зиму
Для посіву під зиму підходять ранні сорти, холодостійкі та стійкі, наприклад:
- “Вітамінна-6”;
- “Шантане-2461”;
- “Лосиноостровська-13”;
- “Нантська-4”;
- “Незрівнянна”;
- “Абако”
- “Монтана”;
- “Курода”;
- “Абразо”.
Досвідчені городники підкреслюють, що при посіві під зиму сходить менше насіння. Тому рекомендується купувати його на 25% більше, ніж потрібно.
Раніше ми розповідали, як правильно садити озиму цибулю восени.
Нагадаємо, ми писали, коли краще садити шпинат на городі.
Також ділимося з вами корисними порадами, чим посипати грядки перед посадкою озимого часнику для шаленого врожаю.
Джерело: dim.novyny.live