Топ-9 продуктів, які працюють краще за препарати для схуднення: дієтолог пояснила їхню користь

Джерело: unian.ua

Останні кілька років дедалі частіше й частіше можна зустріти згадку про препарати для зниження ваги(Ozempic тощо), що володіють ефектом придушення апетиту. Однак існують натуральні продукти харчування, які природним чином можуть потішити вас тим самим результатом – відчуттям ситості та стримуванням апетиту.

Існує щонайменше 9 продуктів, які діють так само, як і ліки для схуднення, пише у своєму матеріалі для Eat This, Not That медіа-дієтолог Гілліан Баркюмб. Ці продукти допомагають краще контролювати апетит, що полегшує боротьбу з голодом і досягнення поставлених цілей зі зниження ваги.

Овес

Овес, як відомо, багатий на розчинну клітковину, зокрема бета-глюкан, що допомагає сповільнити травлення та підвищує ситість. Утворюючи в шлунку гелеподібну субстанцію, овес затримує спорожнення шлунка, даючи змогу вам довше залишатися ситим.

Грецький йогурт

Грецький йогурт – це високобілкова і ситна закуска, яка сприяє насиченню і знижує відчуття голоду. Білок перетравлюється довше, ніж вуглеводи, що допомагає стримувати апетит. Дослідження також показують, що білок може збільшувати природну секрецію гормону GLP-1, яка посилює відчуття ситості.

Сочевиця

Сочевиця багата на клітковину і білок, які сприяють схудненню, забезпечуючи ситість і стабільний рівень цукру в крові. Клітковина, яка міститься в цій зернобобовій культурі, теж імітує дію препаратів GLP-1.

Ячмінь

Як і овес, ячмінь – ще один вид цільного зерна з високим вмістом бета-глюканової клітковини, який теж здатен уповільнювати травлення, підтримуючи тривалу ситість.

Яблука

Яблука, як ідеться в матеріалі, містять пектин – розчинну клітковину, що розширюється в шлунку і затримує травлення. Якщо з’їсти, наприклад, одне яблуко перед їжею, можна знизити загальну кількість спожитих калорій через більш швидке відчуття ситості. Яблука також можна використовувати як перекус, щоб не відчувати голод ще якийсь час.

Яйця

Яйця – ще один високобілковий продукт, що сприяє насиченню за рахунок підвищення рівня гормонів ситості. Дослідження показують, що люди, які їдять яйця на сніданок, почуваються ситішими і споживають менше калорій протягом дня.

Авокадо

Авокадо містить багато корисних жирів і клітковини, які, зокрема, теж сприяють насиченню. Мононенасичені жири, що містяться в авокадо, затримують спорожнення шлунка, що дає змогу вам почуватися ситим між прийомами їжі. Крім того, дослідження показують, що вживання корисних жирів стимулює виділення GLP-1, що сприяє ситості.

Насіння чіа

Насіння чіа і зовсім називають ідеальним продуктом, що містить клітковину, яка у воді розбухає в 10 разів більше свого розміру. Насіння вбирає рідину і розширюється в шлунку, що “фізично” наповнює вас і уповільнює травлення.

Якщо ви додасте всього одну ложку насіння чіа до йогурту або вівсянки – це допоможе вам почуватися ситішим протягом кількох годин.

Темна листова зелень

Темна листова зелень багата поживними речовинами, водою і клітковиною – все це допоможе насититися без вживання великої кількості калорій. Клітковина уповільнює травлення, а об’єм зелені активує “рецептори розтягування” в шлунку, які сигналізують мозку про ситість.

Інші новини про здоров’я

Раніше УНІАН повідомляв, яка білкова їжа допомагає схуднути і наростити м’язи. Це стосується і індички, і тофу, і консервованої квасолі та багатьох інших продуктів.

Крім того, гриб-зомбі з The Last of Us можуть використовувати для лікування раку. “Ми досліджували вплив кордицепіну на низку захворювань протягом кількох років, і з кожним кроком ми наближалися до розуміння того, як його можна використовувати як ефективний засіб лікування”, – сказала співавторка дослідження.