Ірга — це не тільки декоративний кущ, але й плодова рослина, яка здатна дарувати рясний врожай смачних ягід. Проте, щоб досягти успіху в вирощуванні ірги, необхідно правильно вибрати місце для її посадки, дотримуватись відповідних термінів, а також забезпечити належний догляд. У цій статті розглянемо ключові аспекти, які допоможуть вам виростити здорову і продуктивну рослину.
Вибір місця
Ірга з часом сильно розростається та дає рясну поросль. Тому кущ потрібно посадити так, щоб він не заважав іншим рослинам у саду, бажано десь у кутку ділянки, на відстані 3-5 метрів від інших дерев та кущів.
При виборі місця уникайте сильно затінених ділянок. Через нестачу світла рослина почне сильно витягуватися, а ягоди будуть дрібними та несолодкими.
Встигнути в строк!
У середній смузі та на півдні України іргу краще саджати восени, у жовтні-листопаді. До настання заморозків саджанці добре укоріняться та зміцніють. У північних районах посадку ірги краще перенести на весну: існує ризик, що рослина не встигне набратися сил перед зимівлею.
Схема посадки
- Підготовка лунки: Викопайте ямку глибиною 30-40 см, шириною 40-50 см. Щоб волога в ґрунті не застоювалася, на дно покладіть дренажний шар (бита цегла, щебінь) завтовшки 6-8 см. На нього — трохи піску, змішаного з чорноземом (2:1).
- Посадка: У підготовлену лунку насипте землю горбиком, на нього поставте саджанець, розправте коріння. Засипте ґрунтом так, щоб коренева шийка (перехід стовбура в корінь) залишилась над землею. Ґрунт навколо саджанця трохи утрамбуйте, рослину рясно полийте.
- Обрізка: Щоб ірга легше пережила зиму, укоротіть пагони до 15 см, залишивши на кожному 2-3 бруньки.
Грамотний догляд
- Полив: Ірга не любить надлишку вологи, тому поливайте рослину, коли ґрунт добре підсохне. Краще поливати увечері і методом дощування.
- Підживлення: Починаючи з другого року, навесні під кожен кущ вносіть розчини коров’яку (0,5 л гною на 10 л води) та сечовини (2 ст. ложки на 10 л води). Восени після розпушування землі присипайте пристовбурні круги деревною золою (250-300 г) і суперфосфатом (200 г).
- Обрізка: Її краще проводити навесні, до початку сокоруху. Щороку звільняйте кущ від сухих, слабкорозвинених пагонів, а також від 2-3 старих стебел. Підрізайте верхівки гілок на 3-5 см, щоб сформувати кущ красивої форми. Вчасно вирізайте бічну поросль, щоб вона не засмічувала ділянку і не заважала іншим деревам та кущам.