20 червня літнє сонцестояння: день життя, сіли і прадавньої магії

20 червня відбудеться головна подія не тільки червня, а й усього сезону – літнє сонцестояння.

Це пік літа, коли відбувається відродження і буяє життя, відкривається магічна сила природи та її основних стихій – вогню, води та рослин. По обіді Сонце підніметься на максимальну висоту і залишатиметься на цьому рівні протягом кількох днів. Саме це “завмирання” Сонця в найвищій точці неба і зумовило назву “літнє сонцестояння”. У цю ніч, яка стане найкоротшою у році, тривалість темної частини доби почне поступово збільшуватися. Літнє сонцестояння триває лише короткий момент часу, тому для дня, коли відбувається це явище, використовують інші назви, такі як “середина літа”, “найдовший день” або “перший день літа”. Старші ж люди приказували, що в цей день можна побачити навіть дно й найглибшого колодязя.

День літнього сонцестояння наші предки вважали особливим, оповитим містичним ореолом. Сонце втілювалося в багатьох символах. Навіть віночок, важливий елемент дівочого вбрання, символізує саме Сонце. Бог літнього Сонця називався Купайлом, і свято на його честь відзначатимуть після літнього сонцестояння в ніч на 24 червня. З прийняттям християнства люди так і не відкинули свята Купала, а навпаки, присвятили цей день до Дня Івана Хрестителя (Івана Купала), що святкували саме 24 червня. З переходом на григоріанським календар, це свято неприродньо змістилось на 7 липня, та після переходу церкви на новоюліанський календар з 2023 року українці знову відзначатимуть Івана Купала в ніч з 23 на 24 червня. 

Для астрономії літнє сонцестояння відбувається тоді, коли Сонце досягає найвищої точки на екліптиці, найбільш віддаленої від екватора небесної сфери. У північній півкулі це явище позначає початок астрономічного літа, а в південній півкулі – початок астрономічної зими.Ось декілька цікавих фактів про день сонцестояння:

  • У Норвегії на літнє сонцестояння 2010 року було розпалено рекордне багаття, висота якого сягала 40,5 метра, що зафіксовано в Книзі Рекордів Гіннеса.
  • В цей день Галілей зрікся свого твердження про те, що Земля обертається навколо Сонця.
  • Обсерваторія в Грінвічі була заснована рівно через 42 роки після цього.
  • Насправді день сонцестояння не має постійної дати, оскільки календар не здатний точно відобразити рух Землі навколо Сонця.
  • Сонцестояння, звісно буває і на інших планетах Сонячної системи, так на Урані, тривалість кожного періоду літнього сонцестояння приблизно 42 роки.


Цей день наші предки присвячували природі і Сонцю, вважаючи, що це небесне світило має божественну владу над усім живим. Купала (або Купайла) вони вважали богом земних радощів і божеством плодючості. Це відобразилося і в традиціях святкування цього дня. З цим днем пов’язано багато містичних прикмет, зокрема, вірять, що в день літнього сонцестояння можна кардинально змінити свою долю і загадувати найпотаємніші бажання.

Наші предки за традицій, які існували віддавна на території сучасної України, прокидалися на сході сонця, вітали зірку, із першими променями дякували за тепло і світло, а потім загадували своє найзаповітніше бажання. В цей день також було прийнято відмовлятися від їжі тваринного походження. Та наразі, досить провести і кілька хвилин опівдні під відкритим небом, насолодитися теплом сонячних променів і висловити свою вдячність всесвіту.

Раніше ми писали про нові перспективи, в астрологічному прогнозі на 17-23 червня.



Джерело: krivbass.city