29 вересня 2023 року в Україні відзначається День пам’яті жертв Бабиного Яру. Ця дата символізує одну з найтрагічніших подій Другої світової війни та Голокосту. Цього дня вшановують пам’ять понад 33 тисяч євреїв, розстріляних 29-30 вересня 1941 року нацистами в урочищі Бабин Яр. Ця подія стала одним з наймасовіших актів винищення цивільного населення під час окупації Києва.
Історія вшанування жертв Бабиного Яру
Пам’ять загиблих у Бабиному Яру почали вшановувати після здобуття незалежності України. Радянська влада замовчувала Голокост, а розстріли в Бабиному Яру представлялися як вбивства радянських громадян без визнання особливої ролі євреїв серед жертв. Лише в 1991 році, під час візиту президента США Джорджа Буша-старшого, жертв Бабиного Яру було вшановано офіційно.
У 2007 році на місці трагедії було відкрито Національний історико-меморіальний заповідник “Бабин Яр”, що стало важливим кроком у збереженні пам’яті про жертв. Щороку 29 вересня в урочищі проводяться меморіальні заходи та приспускаються державні прапори на деяких будівлях.
Історія Бабиного Яру
Бабин Яр був визначений як місце масового знищення євреїв 26 вересня 1941 року, коли окупаційна влада Києва вирішила “остаточно вирішити єврейське питання”. Перший і наймасовіший розстріл був призначений на 29 вересня. Нацисти розклеїли по місту листівки з наказом для всіх євреїв зібратися біля кладовища з документами, грошима та речами. Однак мету цього зібрання окупанти не розголошували.
Люди вірили, що їх будуть евакуювати, однак їх чекала смерть. Про цей трагічний день розповідала Раїса Майстренко, яка дивом врятувалася:
“Татова мати зі мною на руках пішла проводжати, а моя мати йшла паралельно зі своїми рідними. Вона допомагала матері ходити, бо у неї були хворі ноги. Бабуся мені потім розповідала: ніхто не думав, що всіх ведуть на розстріл. Всі думали, що будуть переселяти в Палестину.”
Після прибуття до Бабиного Яру у людей відбирали цінні речі, а потім їх направляли до місця страти. За 29-30 вересня 1941 року було розстріляно 33 771 людину, не враховуючи дітей до трьох років. Розстріли продовжувалися й протягом жовтня, а поруч з урочищем було відкрито Сирецький концентраційний табір, де загинуло близько 25 тисяч осіб. У березні 1942 року в Бабиному Яру було страчено понад 600 членів ОУН.
Трагедія триває: сучасні події
Трагедія Бабиного Яру триває й сьогодні. 1 березня 2022 року російські війська завдали ракетного удару по київській телевежі, в результаті якого було пошкоджено територію Бабиного Яру. Загинули п’ять мирних жителів, що стало ще одним болючим нагадуванням про важливість збереження пам’яті про трагічні події минулого.
День пам’яті жертв Бабиного Яру – це день, коли ми згадуємо історію жахливого злочину проти людяності та виражаємо повагу до загиблих. Це також нагадування про важливість боротьби з ненавистю, дискримінацією та насильством, аби подібні трагедії більше ніколи не повторювалися.
Раніше ми писали про: Другий Місяць на небі: як астероїд 2024 PT5 стане супутником Землі і чого від нього чекати вже в вересні.
Джерело: krivbass.city