28 травня ми вшановуємо пам’ять Івана Франка – видатного українського письменника, поета, драматурга, вченого, етнографа, фольклориста, історика, філософа, соціолога, економіста, журналіста, перекладача та громадсько-політичного діяча. Франко, народився в 1856 році та помер у 1916 році – за роки життя він залишив величезний слід у вітчизняній та світовій культурі.
«На дні моїх споминів і досі горить той маленький, але міцний вогонь… Це вогонь у кузні мойого батька. І мені здається, що запас його я взяв дитиною в свою душу на далеку мандрівку життя»,- писав Іван Франко, описуючи джерела свого натхнення та сили. Його називали велетом думки і титаном праці, і недарма: Франко залишив після себе колосальну художню і наукову спадщину, яка налічує близько 50 тисяч творів.
50-томне академічне видання його творів, здійснене у 1976-1986 роках, є лише частиною його доробку. Іван Франко володів 14 мовами, що дозволяло йому працювати з широким спектром літературних та наукових джерел. Попри те, найбільшої слави він зажив як поет.
Драматургія Франка є невід’ємною складовою українського театру. Вершиною його творчого доробку є соціально-психологічна драма «Украдене щастя», яка залишається актуальною і сьогодні. У прозі Франко був новатором у багатьох жанрах, зокрема, він є одним з піонерів українського детективу. У 1993 році режисер Олег Бійма зняв за його повістю «Перехресні стежки» один з перших в Україні детективних телесеріалів – «Пастка».
Іван Франко був новатором не лише в літературі – вважають, що саме він поєднав вишиванку з класичним одягом і носив її під піджак. Це стало одним із його внесків у популяризацію української культури.
Значну частину творчої спадщини Франка складають наукові праці, які є важливим внеском у розвиток української та світової науки, але їх досі належно не оцінено. В результаті його діяльності як письменника, ученого, публіциста, критика, перекладача та громадського діяча, світ побачив понад 5 тисяч праць.
Під час радянських часів було видано зібрання творів Івана Франка у 50-ти томах, проте це лише третина його доробку. Як відомо, за радянських часів кількість томів творів будь-якого письменника не могла перевищувати доробку «вождя світового пролетаріату», що обмежило повне видання праць Франка.
Сьогодні Іван Франко залишається символом невтомної праці, інтелектуальної глибини та творчої сили. Його твори продовжують надихати нові покоління українців та знаходять своє місце у світовій літературній спадщині. Раніше ми писали, як українська альпіністка Тоня Самойлова підкорила Еверест і Лхоцзе.
Джерело: krivbass.city